Ultralekka podłoga pod materac dmuchany

Ultralekka podłoga pod materac

wpis w: DIY, Light&Fast, Nocleg, Sprzęt, Zdjęcia | 2

Przygotowując się do kolejnego wypadu, tym razem w stylu light&fast, szukałem „podłogi” pod mój materac dmuchany. Od jakiegoś czasu używam rewelacyjnego materaca dmuchanego Therm-a-rest NeoAir XLite. Jest to niesamowicie wygodny, bardzo dobrze izolujący, pakowny, pełnowymiarowy materac dmuchany o grubości 6,3cm i wadze 350gram.

Do tej pory używałem go w namiocie albo w płachcie biwakowej, które zabezpieczały materac przed przebiciem. Z racji tego, że na wypad na lekko nie biorę namiotu ani innego sprzętu zapewniającego „podłogę”, zacząłem szukać czegoś co zabezpieczy położony na ziemi materac przed przebiciem a do tego będzie małe i lekkie po spakowaniu. Myślałem o zabraniu decathlonowego poncho, waży ono jednak 272gramy i jest dosyć obszerne po spakowaniu.

Ultralekka podłoga z ceraty?

Tak więc zacząłem w domu kombinować nad własnym rozwiązaniem. Z pomocą przyszła wojskowa, pancerna cerata z zasobów niemieckiej armii i taśma naprawcza.

Z ceraty wyciąłem kształt mniej więcej taki jaki ma materac i trzy cienkie pasy. Pasy z „podłogą” połączyłem taśmą naprawczą.

Materac wsuwa się pod pasy, które utrzymują go na podkładzie dzięki czemu nie będzie się on zsuwał na ziemię w trakcie snu.

Ultralekka podłoga pod materac dmuchany - widok od spodu
Ultralekka podłoga pod materac dmuchany – widok od spodu

Na zdjęciu (leży przed pozostałymi sprzętami) widać „podłogę” po zwinięciu. Zajmuje bardzo mało miejsca i waży 163gramy (waga wraz z widoczną czarną gumką). To jest pierwsza, prototypowa wersja, jak się sprawdzi na najbliższym wypadzie to będę szukał lżejszego ale odpornego na przebicia materiału.

Mój zestaw noclegowy w stylu fast&light
Mój zestaw noclegowy w stylu fast&light

Na powyższym zdjęciu widać mój zestaw noclegowy w stylu light&fast. Litrowa butelka umieszczona dla skali porównawczej :-).

W chwili obecnej składa się on z:

  • Tarpa DD SuperLight – 468 gram (waga samego tarpa z workiem transportowym, nie biorę śledzi i odciągów)
  • Materaca Therm-a-rest NeoAir Xlite – 355 gram z workiem transportowym i zestawem naprawczym
  • Śpiwora Cumulus xlite – 528 gram z workiem transportowym
  • Opisanej wyżej podłogi – 163 gram

Cały zestaw noclegowy zajmuje mało miejsca, waży 1514 gram i zapewnia komfortowy nocleg w temperaturach od 0°C w górę.

Myślę, że za jakiś czas opiszę bardziej szczegółowo wszystkie elementy tego zestawu, który już niedługo przejdzie intensywny test w terenie.

Ale o tym w następnym wpisie 🙂

2 odpowiedzi

 1. Avatar
  • Kuba
   Kuba

   Zgadza się, to nie są tanie rzeczy.
   Wszystko zależy jak do tego podchodzisz. Dla mnie podróże to życiowa pasja. Koszt sprzętu dzielę przez ilość lat użytkowania.
   Np. taki śpiwór puchowy kosztujący ok 1000zł ma 10 lat gwarancji producenta. Przy odpowiednim traktowaniu spokojnie tyle czasu zapewni ci komfortowy nocleg. Ja przeważnie w teren ruszam kilkanaście razy w roku. Jeśli porównasz koszt zakupu sprzętu z cenami noclegów w schroniskach to sporo na tym zaoszczędzisz. Np. śpiwór puchowy kosztujący ok 1000zł, używany kilkanaście razy w roku przez 10 lat to koszt około 8zł/nocleg 🙂 jak widzisz nie wychodzi tak drogo. Oczywiście jeśli ktoś wychodzi w teren kilka razy w roku, na krótkie wypady to nie ma sensu inwestowania w porządny sprzęt. Sam śmigałem z wojskowym sprzętem przez dosyć długi czas 🙂
   pozdrawiam

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.