Plecak prawie idealny - Fjord Nansen Tomte 20

Plecak Fjord Nansen Tomte 20 – recenzja

wpis w: Light&Fast, Sprzęt, Testy, Zdjęcia | 2

Odkąd zacząłem pokonywać szlaki z ultralekkim ekwipunkiem nie wyobrażam już sobie powrotu do wędrowania z plecakiem ważącym ponad 20 kilogramów! Kiedy przed wyruszeniem na Główny Szlak Beskidzki przygotowywałem lekki ekwipunek, stanąłem przed wyborem plecaka. Mogłem wziąć posiadany, ważący prawie 1kg, pancerny plecak Wisport Sparrow 30L lub kupić coś lżejszego. Wybrałem tą drugą opcję. Po rozeznaniu rynku wybór padł na ważący 430 gramów plecak Fjord Nansen Tomte 20. Plecak ten towarzyszy mi od ponad roku i przejechał na moim garbie już prawie 1000km po Polskich, Greckich i Norweskich ścieżkach.

Czy to był dobry wybór? Czy jest wygodny? Czy sprawdza się jako podstawa ultralekkiego ekwipunku? Myślę, że po takim czasie i dystansie mogę już śmiało coś na ten temat napisać.

Zapraszam do przeczytania tej krótkiej recenzji plecaka Fjord Nansen Tomte 20, która jest pierwszym z planowanej serii tekstów o moim ultralekkim ekwipunku.

Plecak ultralekki czyli jaki?

Szukając lekkiego plecaka miałem kilka wymagań: niska waga, pojemność około 20L, wygodny system nośny i możliwość przytroczenia kijów turystycznych, maty czy kurtki przeciwdeszczowej. Wymagania te spełniało kilka dostępnych na rynku plecaków różnych znanych producentów. Drugim kryterium był kompromis pomiędzy niską wagą a ceną. Tutaj zdecydowanie wygrywał plecak polskiego producenta Fjord Nansen, 20 litrowy model Tomte. Cena w sklepie producenta to 139,90zł ale można go często dostać w innych sklepach w cenie około 100zł.

Plecak Fjord Nansen Tomte 20
Plecak Fjord Nansen Tomte 20

Plecak Fjord Nansen Tomte 20 – budowa, system nośny i parametry techniczne

Budowa plecaka jest maksymalnie uproszczona i ma formę worka z posiadającą kieszeń klapą. Kieszeń w klapie jest całkiem pojemna, ja tam przenoszę wszystko co chcę mieć pod ręką – apteczkę, drobną elektronikę, przekąski itp. Dodatkowo w środku zamontowana jest taśma z karabinkiem, do której mocuję scyzoryk i krzesiwo, dzięki czemu mam łatwy dostęp do tych sprzętów. Klapa jest zapinana taśmą z klamrą, jest to dobre miejsce do przenoszenie kurtki, bluzy czy maty.

Po bokach plecaka znajdują się dwie elastyczne, siatkowe kieszenie – dla mnie rozwiązanie genialne. Kieszenie te mieszczą bez problemu butelki 1,5L lub litrowy termos. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracimy miejsca wewnątrz plecaka. Z przodu plecaka zamontowano pętelkę i elastyczny trok do przyczepienia kijów turystycznych czy czekana.

System nośny plecaka jest bardzo prosty ale zaskakująco wygodny. Szelki dobrze leżą, nie gniotą w ramiona. Pas biodrowy jak dla mnie jest pomijalny przy wadze ekwipunku na poziomie 4-7kg. W moim plecaku nigdy go nie użyłem. To czego moim zdaniem brakuje w tym modelu to pas piersiowy, który stabilizuje plecak w trakcie intensywnego marszu czy biegu. Na szczęście to nie jest duży problem i dzięki mojej mamie mój plecak już takowy pas posiada 🙂

W plecaku zastosowano odporne na uszkodzenia materiały Diamond Nylon i Oxford Poliester oraz zamki błyskawiczne SBS. Przy moim stylu podróżowania nie obchodzę się zbyt delikatnie z tym plecakiem, jednak po tak długim czasie, oprócz jednej małej wypalonej dziurki, nie widać na nim żadnych uszkodzeń.

Plecak Fjord Nansen Tomte 20 – wady?

Oprócz wspomnianego wcześniej braku pasa piersiowego ujawniła się jedna wada. Jest to pewnie kwestia zastosowanego w kominie, podgumowanego materiału. Po jakichś 500km zaczęło to podgumowanie odchodzić wielkimi płatami. Materiał ten odchodzi tylko w tych miejscach gdzie komin jest zaciągany i się marszczy. W pozostałych częściach plecaka nic takiego się nie dzieje.

Dla mnie to nie jest problem bo i tak cały „krytyczny” ekwipunek nosiłem zabezpieczony workiem kurierskim. Przed ostatnim wypadem do Norwegii worek kurierski zastąpiłem 20 litrowym, ważącym 50 gramów, wodoszczelnym, wykonanym z silikonowanego materiału workiem typu dry-bag z firmy Sea To Summit. Worek ten idealnie wypełnia wnętrze plecaka zabezpieczając cały ekwipunek przed deszczem czy przypadkowym zamoczeniem w trakcie przeprawy przez rzekę. Jest on moim zdaniem lepszym zabezpieczeniem niż pokrowiec przeciwdeszczowy a waży tyle samo 🙂 Takie worki o rożnych wielkościach znajdziecie w zaprzyjaźnionym sklepie bushcraftowy.pl.

Worek Dry Bag Sea To Summit Ultra Sil 20l
Worek Dry Bag Sea To Summit Ultra Sil 20l

Plecak Fjord Nansen Tomte 20 – podsumowanie

Wygodny, mogący bez problemu pomieścić niezbędny ekwipunek plecak, zaraz obok dobrych butów, jest podstawą mojego lekkiego zestawu na wypady w stylu light&fast czyli na lekko, pokonując długie dystansy. Plecak Fjord Nansen Tomte 20 to pierwszy tak lekki plecak w mojej turystycznej kolekcji, okazał się strzałem w dziesiątkę, spełnia moje wszystkie wymagania i nigdy mnie nie zawiódł. Przeszedłem z nim już prawie 1000km, zabieram go na jedno-dwu jak i tygodniowe wyprawy. Jest na tyle wygodny, że często zamieniam długie zejścia z gór na krótkie zbiegi 🙂 Kilku kumpli z mojej ekipy, którzy także poszli w stronę odchudzania sprzętu, oparli swoje zestawy o ten właśnie plecak. Mam nadzieję, że będzie mi służył przez kolejne 1000km przygody 🙂 POLECAM!

 

2 odpowiedzi

  1. Avatar

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.