Jak zbudować piec z cegieł

Zrób to sam czyli jak zbudować piec z cegieł

wpis w: DIY, Kuchnia, Preppers, Video, Zdjęcia | 3

Aktualna sytuacje z przymusową izolacją sprzyja nadrabianiu zaległości. Czytam zaległe książki, oglądam filmy, posprzątałem piwnicę… robię rzeczy, na które normalnie brakuje mi czasu. Od dłuższego czasu chciałem się dowiedzieć jak zbudować piec z cegieł. Coś co będzie łatwe i szybkie do wykonania ale też bardzo efektywne i ekonomiczne. Coś co w sytuacji awaryjnej (brak prądu czy gazu) pozwoli mi bez problemu przygotowywać posiłki i gotować wodę.

W zeszłym roku uczestniczyłem na Farmie Martynika w warsztatach zduńskich i nauczyłem się jak zbudować piec rakietowy z cegieł. Dodatkowo kilka dni temu trafiłem na filmik ekipy z Domowy Survival pod tytułem: „Jak zbudować rakietową kuchenkę (rakietowy piecyk) na drewno”. Lubię czasem zrobić coś własnoręcznie tak więc postanowiłem spróbować swoich sił w tym temacie.

Mam takie miejsce na Śląsku gdzie bez problemu mogę sobie z takimi tematami poeksperymentować. Cegły miałem z odzysku. Spakowałem kilka gratów i ruszyłem z rodziną spędzić kilka godzin na świeżym powietrzu.

Jak zbudować piec z cegieł – krok po kroku

W pierwszej kolejności wybrałem płaskie miejsce. Wymagało ono lekkiego wyrównania – tę część prac powierzyłem profesjonalnej ekipie 🙂

Na wyrównanym gruncie ułożyłem podstawę pieca z 6 cegieł. Druga warstwa wykonana jest z trzech i pół cegły, to początek komina i zarazem komory spalania. W kolejnych warstwach cegły poukładałem na przemian, tak żeby konstrukcja była stabilna.

Na budowę pieca zużyłem 25 i pół cegły co wystarczyło na podstawę i pięć warstw. Całość prac, wraz z przygotowaniem gruntu, zajęła około 10 minut i była banalnie prosta. Zadowolony z efektu przygotowałem rozpałkę i wypełniłem komin suchymi patykami.

Podpaliłem korę brzozową, po chwili suche patyki zajęły się ogniem, z komina buchnął dym i po chwili płomienie. Na kominie postawiłem ruszt ze znalezionej w piwnicy kratki, dzięki temu garnek czy czajnik nie zatyka całkowicie komina. W pierwszej kolejności postawiłem czajnik z około 1 litrem wody. Nie mierzyłem czasu ale woda zagotowała się błyskawicznie, myślę, że nie trwało to dłużej niż 4 minuty. Piec daje bardzo stabilny płomień, który odporny jest na podmuchy wiatru. Zużywa bardzo mało opału, można w nim palić patykami. Drewno można dokładać od frontu albo od góry. Dodatkowo cegły można by połączyć zaprawą ale i bez tego działa rewelacyjnie. Na koniec zrobiłem jeszcze kawę w kawiarce, smakowała wybornie. Dłuższą chwilę dokładaliśmy z rodziną do pieca 🙂

Jak zbudować piec z cegieł – podsumowanie

Krótko podsumowując – piec działa rewelacyjnie, jest prosty do wykonania, tani, bardzo efektywny. W sytuacji kryzysowej można taki zbudować przy domu czy nawet na trawniku w centrum miasta.

Mam już pomysł jak go lekko zmodyfikować tak żeby był „dwu-palnikowy” i ulokowany trochę wyżej ponad ziemią.

Jak zbudować piec z cegieł - piec działa rewelacyjnie

Zapraszam jeszcze do obejrzenia krótkiego video, na którym widać jak opisywany piec działa:


Wracając do auta natknąłem się jeszcze na małego gościa na działce.

Jak zbudować piec z cegieł - gość na działce

3 odpowiedzi

 1. Avatar
  Wojtek

  Kuba – ładne zdjęcia. Fajnie się bawisz.
  Piec rakietowy to dobre rozwiązanie np. na działce (jeżeli się ma).
  Oczywistością jest, że taki piec będzie dobrze działał kiedy jest suchy.
  W wersji wypasionej dobrze by było odizolować piec od gruntu (może aluminiową folią, wystarczająco grubą, mocną) a po użyciu pieca należałoby całość chronić przed deszczem, mgłą, wszelką wilgocią.

  Życzę nam abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli swobodnie żyć bez wirusa!

 2. Avatar
  Katarzyna

  Dzien dobry;) Chcialabym zbudowac taki u siebie na dzialce, w wersji „na stale”, ale zastanawiam sie, czy jesli cegly „skleje ze soba” szczelnie zaprawa to bedzie on spelnial swoja afunkcje rownie dobrze? Obawiam sie, co bedzie z tzw. ciagiem?

  • Kuba
   Kuba

   Cześć,
   Myślę, że piec wymurowany przy użyciu zaprawy glinianej będzie działał jeszcze lepiej. Powietrze nie będzie wchodziło do komory spalania bokami i ciąg powinien być dużo lepszy.
   Daj znać jak zbudujesz swój piec 🙂
   pozdrawiam

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.