Jak zbudować piec z cegieł

Zrób to sam czyli jak zbudować piec z cegieł

wpis w: DIY, Kuchnia, Preppers, Video, Zdjęcia | 1

Aktualna sytuacje z przymusową izolacją sprzyja nadrabianiu zaległości. Czytam zaległe książki, oglądam filmy, posprzątałem piwnicę… robię rzeczy, na które normalnie brakuje mi czasu. Od dłuższego czasu chciałem się dowiedzieć jak zbudować piec z cegieł. Coś co będzie łatwe i szybkie do wykonania ale też bardzo efektywne i ekonomiczne. Coś co w sytuacji awaryjnej (brak prądu czy gazu) pozwoli mi bez problemu przygotowywać posiłki i gotować wodę.

W zeszłym roku uczestniczyłem na Farmie Martynika w warsztatach zduńskich i nauczyłem się jak zbudować piec rakietowy z cegieł. Dodatkowo kilka dni temu trafiłem na filmik ekipy z Domowy Survival pod tytułem: „Jak zbudować rakietową kuchenkę (rakietowy piecyk) na drewno”. Lubię czasem zrobić coś własnoręcznie tak więc postanowiłem spróbować swoich sił w tym temacie.

Mam takie miejsce na Śląsku gdzie bez problemu mogę sobie z takimi tematami poeksperymentować. Cegły miałem z odzysku. Spakowałem kilka gratów i ruszyłem z rodziną spędzić kilka godzin na świeżym powietrzu.

Jak zbudować piec z cegieł – krok po kroku

W pierwszej kolejności wybrałem płaskie miejsce. Wymagało ono lekkiego wyrównania – tę część prac powierzyłem profesjonalnej ekipie 🙂

Na wyrównanym gruncie ułożyłem podstawę pieca z 6 cegieł. Druga warstwa wykonana jest z trzech i pół cegły, to początek komina i zarazem komory spalania. W kolejnych warstwach cegły poukładałem na przemian, tak żeby konstrukcja była stabilna.

Na budowę pieca zużyłem 25 i pół cegły co wystarczyło na podstawę i pięć warstw. Całość prac, wraz z przygotowaniem gruntu, zajęła około 10 minut i była banalnie prosta. Zadowolony z efektu przygotowałem rozpałkę i wypełniłem komin suchymi patykami.

Podpaliłem korę brzozową, po chwili suche patyki zajęły się ogniem, z komina buchnął dym i po chwili płomienie. Na kominie postawiłem ruszt ze znalezionej w piwnicy kratki, dzięki temu garnek czy czajnik nie zatyka całkowicie komina. W pierwszej kolejności postawiłem czajnik z około 1 litrem wody. Nie mierzyłem czasu ale woda zagotowała się błyskawicznie, myślę, że nie trwało to dłużej niż 4 minuty. Piec daje bardzo stabilny płomień, który odporny jest na podmuchy wiatru. Zużywa bardzo mało opału, można w nim palić patykami. Drewno można dokładać od frontu albo od góry. Dodatkowo cegły można by połączyć zaprawą ale i bez tego działa rewelacyjnie. Na koniec zrobiłem jeszcze kawę w kawiarce, smakowała wybornie. Dłuższą chwilę dokładaliśmy z rodziną do pieca 🙂

Jak zbudować piec z cegieł – podsumowanie

Krótko podsumowując – piec działa rewelacyjnie, jest prosty do wykonania, tani, bardzo efektywny. W sytuacji kryzysowej można taki zbudować przy domu czy nawet na trawniku w centrum miasta.

Mam już pomysł jak go lekko zmodyfikować tak żeby był „dwu-palnikowy” i ulokowany trochę wyżej ponad ziemią.

Jak zbudować piec z cegieł - piec działa rewelacyjnie

Zapraszam jeszcze do obejrzenia krótkiego video, na którym widać jak opisywany piec działa:


Wracając do auta natknąłem się jeszcze na małego gościa na działce.

Jak zbudować piec z cegieł - gość na działce

Jedna odpowiedź

 1. Avatar
  Wojtek

  Kuba – ładne zdjęcia. Fajnie się bawisz.
  Piec rakietowy to dobre rozwiązanie np. na działce (jeżeli się ma).
  Oczywistością jest, że taki piec będzie dobrze działał kiedy jest suchy.
  W wersji wypasionej dobrze by było odizolować piec od gruntu (może aluminiową folią, wystarczająco grubą, mocną) a po użyciu pieca należałoby całość chronić przed deszczem, mgłą, wszelką wilgocią.

  Życzę nam abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli swobodnie żyć bez wirusa!

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.